قانون Fitts در تجربه کاربری

13 مرداد 1394
علی رضاجو

اندازه و فاصله شیء با کاربر در مدت زمان دسترسی و کارآیی آن موثر است.

این قانون در سال 1954 توسط پاول فیتس – روانشناس – ابداع شد . 

در قانون Fitts این موضوع که مدت زمان حرکت کاربر ، تحت تاثیر فاصله کاربر تا هدف و اندازه آن شی است ، مورد بررسی قرار گرفت.

 fitts law - ux

 

برای مثال  نشانگر ماوس در مدت زمان کمی به دکمه بزرگ در فاصله نزدیک خواهد رسید و  نسبت به دکمه کوچک در فاصله دورتر این مدت زمان بیشتر خواهد شد ، همچنین این موضوع بر میزان انگیزه کاربر نیز موثر است.

 

در این مثال دکمه سمت چپ برای فایرفاکس و دکمه سمت راست برای اپل را بررسی می کنیم ، در نمونه سمت چپ ماوس کاربر باید دقیقا بر روی متن Help Articles قرار بگیرد تا نشانگر ماوس به شکل دست ( Pointer ) تبدیل و قابلیت کلیک ایجاد شود، این در حالی است که در نمونه صحیح دکمه Support  اپل ، نشانگر ماوس وقتی به کادر دکمه می رسد قابلیت کلیک ایجاد و نشانگر ماوس به شکل دست تبدیل می شود .

 fitts law ux

 

 fitts's law example

 

همچنین طراحی دکمه های اقدام به کلیک Call to Action – CTA در ابعاد بزرگ نیز یکی از روش های مرسوم است.

 

 

در مثال بعدی ، کاربر در نمونه اشتباه سمت چپ ، برای باز و بسته کردن لیست از طریق [+] و [-] می بایست حرکت ماوس و زمان اضافی اتلاف کند این در حالی است که با یک جابجایی ساده در نمونه سمت راست می توان به حرکت کاربر نظم و کارآیی لیست را افزایش داد.

 fitts's law example

 

 

قانون فیتس ( Fitts's Law ) در شرایط و نوع ورودی های متفاوت نیز مورد آزمایش قرار گرفته است ، برای مثال دست ها ، پا ها و چشمان کاربر نیز  مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج مثبتی در عملکرد این قانون به دست آمده است.

 

 

 

البته طراحی بزرگ غیر متعارف از دید کاربردپذیری ، نتیجه مثبتی نخواهد داشت ، رعایت تناسب در طرح بسیار مهم است ، به عنوان مثال اگر شما نسبت به اشیای  موجود سایت / اپلیکیشن خود ، یک دکمه را 10% بزرگتر طراحی کنید ، نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد اما افزایش بیش از حد باعث لطمه به طرح و کاهش نتیجه نیز خواهد شد .

 fitts law chart

 

میزان دقت در حرکت کاربران برای اهداف کوچک ( لینک ، دکمه و... )  معمولا پایین است و کاربران با صرف مدت زمان بیشتر به نتیجه دلخواه می رسند به همین علت  طراحان می توانند تا حد امکان و با رعایت اصول طراحی المان های ضروری را نزدیکتر به مسیر حرکت کاربر طراحی کنند تا علاوه بر افزایش انگیزه و کاهش زمان حرکت، بر دقت کاربران بیافزایند و در نهایت تجربه کاربری مناسبی ایجاد کنند.

 

 

 

علی رضاجو

مشاور و طراح آزاد رابط و تجربه کاربری؛
با بیش از 10 سال سابقه فعالیت و همکاری با شهرداری تهران، روزنامه همشهری، روزنامه فرصت امروز، جی اس ام و مجموعه سایت های پیک برتر

دیدگاه‌ها  

مصطفی 15152202350ق ظ_شنبهق ظ+0330E+03300دیE_دی+0330Rدیق ظ+0330
سلام
آقا ممنون. مطلب جالبی بود. برای اولین باره که این قانون را خواندم و برام جالب بود.

You have no rights to post comments